Theaterworkshops voor MBO — soft skills, groepsvorming en meer lef in de klas

Studenten die niet samenwerken, een klas die niet als groep functioneert, of jongeren die afhaken omdat ze zich onzeker voelen — het zijn uitdagingen die veel SLB’ers en docenten herkennen. Met de theaterworkshops voor mbo van ImproBattle werken studenten op een actieve, speelse manier aan de soft skills die ze nodig hebben: op school, op stage en op de werkvloer.

Wat speelt er op het MBO?

De druk op MBO-studenten is groot. Sociale media, prestatiedruk en de nasleep van corona zorgen voor meer onzekerheid, stress en faalangst. Tegelijkertijd vragen werkgevers bij stages en op de arbeidsmarkt steeds vaker om soft skills: samenwerken, communiceren, flexibel zijn en verantwoordelijkheid nemen.

Veel studenten hebben die vaardigheden nog niet genoeg ontwikkeld — niet omdat ze het niet willen, maar omdat ze er nog nooit bewust mee hebben geoefend. Reguliere lessen bieden daarvoor weinig ruimte. Docenten en SLB’ers zien het resultaat: studenten die moeite hebben met feedback geven en ontvangen, die conflicten uit de weg gaan, of juist te dominant aanwezig zijn in de groep.

Dat is precies waar ImproBattle op inspeelt.


Wat doet ImproBattle voor jouw MBO-klas?

ImproBattle verzorgt theaterworkshops voor mbo waarbij studenten leren door te doen. Geen PowerPoint, geen theorie — maar oefeningen waarbij ze meteen in beweging komen. De trainer schept een veilige sfeer waarin fouten maken mag, en zelfs wordt aangemoedigd.

In een sessie oefenen studenten vaardigheden die direct aansluiten op hun stage en toekomstige werk:

  • Samenwerken — improvisatie is altijd teamwork; je leert elkaars ideeën verder helpen
  • Communiceren — helder zijn in wat je zegt én doet, ook non-verbaal
  • Luisteren — reageren op wat er werkelijk gezegd wordt, niet op wat je verwacht
  • Flexibiliteit — omgaan met onverwachte wendingen, ook als je plan niet werkt
  • Assertiviteit — je ideeën inbrengen zonder anderen te overheersen
  • Positieve houding — fouten als leermomenten zien, ook in stressvolle situaties

De SLB’er of mentor doet actief mee tijdens de workshop. Daardoor krijgt die de kans om de groepsdynamiek van een andere kant te observeren — en dat levert waardevolle input op voor individuele begeleiding.

“Tijdens mijn docentenopleiding vond ik drama maar niks, maar ImproBattle is heel wat anders. Het is leuk en serieus tegelijk.”


Voor welke situaties is een theaterworkshop voor het MBO geschikt?

ImproBattle past bij veel verschillende momenten in het schooljaar en diverse doelen:

  • Groepsvorming aan het begin van een schooljaar of een nieuw cohort
  • Verbeteren van een moeizame groepsdynamiek
  • Voorbereiding op stage: werkskills en professioneel gedrag
  • Burgerschap en 21e-eeuwse vaardigheden
  • Cultuureducatie via de MBO Cultuurkaart (CJP)
  • Projectweken en themadagen
  • MDT/Maatschappelijke Diensttijd (Young Leaders)

Wij stemmen de inhoud van de theaterworkshops altijd af op de mbo-opleiding, het niveau en de specifieke behoeften van jouw groep. Voor zorgstudenten ligt de nadruk anders dan voor techniek of retail — en dat zie je terug in de oefeningen.


Ons aanbod voor het MBO

Vanuit onze improvisatietraining voor MBO bieden we gerichte programma’s voor verschillende doelen en contexten:

Kennismakingsworkshop — ijsbreker en groepsvorming Een energieke workshop van 90 minuten om een nieuwe groep snel te verbinden. Studenten leren elkaar kennen op een manier die werkt — ook als ze er in het begin weinig zin in hebben.

Soft skills en teambuilding voor MBO Een theaterworkshop voor mbo van 1 tot 1,5 uur gericht op werkskills: samenwerken, communiceren, luisteren en omgaan met onverwachte situaties. Direct te koppelen aan de stagepraktijk van jouw studenten.

Presentatietraining voor MBO Studenten die presenteren spannend vinden, merken na deze workshop dat het ook leuk kan zijn. Via theatersport oefenen ze lichaamstaal, stemgebruik en contact maken met hun publiek.

Young Leaders — Maatschappelijke Diensttijd (MDT) Een intensief traject van 10 bijeenkomsten waarin studenten werken aan leiderschap, communicatie en maatschappelijke betrokkenheid. Afgesloten met een certificaat en presentatie.

Weerbaarheidstraining — Durf te groeien Voor studenten die extra steun kunnen gebruiken bij het vergroten van zelfvertrouwen, grenzen stellen en omgaan met druk. Geschikt als aanvulling op zorgcoördinatie of mentorprogramma.


Wat levert het op — voor studenten én voor jou?

Na een ImproBattle-training zien docenten en SLB’ers veranderingen in de klas. Studenten die normaal stil blijven, doen mee. De sfeer wordt opener. Studenten leren elkaars gedrag benoemen zonder direct in conflict te gaan.

Wat studenten na een traject laten zien:

  • Ze dragen actief bij aan groepsopdrachten in plaats van af te haken
  • Ze communiceren directer en reageren beter op feedback
  • Ze herkennen hun eigen gedrag — en dat van anderen — in werkpraktijksituaties
  • Ze hebben meer plezier in school en voelen zich veiliger in de klas

Voor de SLB’er biedt de workshop waardevolle observatiemomenten: wie neemt leiding, wie trekt zich terug, wie overvraagt zichzelf? Die inzichten zijn direct bruikbaar in individuele begeleiding.

ImproBattle werkt al ruim tien jaar samen met MBO-scholen door heel Nederland, waaronder ROC Da Vinci College, ROC Mondriaan en ROC van Amsterdam.

Wat kost een ImproBattle-workshop voor mijn klas?

De prijs hangt af van het type programma, het aantal sessies en de schoollocatie. Veel scholen betalen via de MBO Cultuurkaart (CJP). Vraag een vrijblijvende offerte aan — dan denken we meteen mee over wat past bij jouw budget en programma.

Werkt dit ook voor studenten die weinig gemotiveerd zijn of weerstand bieden?

Ja — en juist voor die groepen is improvisatietheater effectief. De werkvormen zijn fysiek en laagdrempelig, waardoor studenten worden meegetrokken voordat ze de kans hebben om af te haken. Omdat er geen goede of foute antwoorden zijn, verdwijnt de drempel om mee te doen.

Wat moet ik zelf doen tijdens de workshop?

Meedoen als een deelnemer — en dat is bewust zo. De trainer leidt de sessie volledig. We vragen jou wel om aanwezig te zijn en mee te doen. Dat versterkt de sfeer, en je observaties zijn daarna waardevol voor je begeleiding.

Hoeveel sessies zijn er nodig?

Eén losse workshop van 90 minuten werkt goed als kennismaking of voor een projectdag. Voor blijvende gedragsverandering en groepsontwikkeling bevelen we een reeks van minimaal 4 sessies aan. We bespreken dit graag in een kennismakingsgesprek.

Kan ik betalen met de MBO Cultuurkaart?

Ja. ImproBattle is erkend als culturele aanbieder. Veel MBO-scholen financieren onze workshops via het CJP Cultuurkaartbudget. Vraag na bij je cultuurcoördinator of informeer ons — we kennen de route.

Is de training aan te passen aan mijn specifieke opleiding?

Absoluut. We stemmen de oefeningen en de inhoud altijd af op de studierichting, het niveau en de behoeften van jouw groep. Voor zorg, techniek, retail en andere richtingen gebruiken we herkenbare situaties uit de stagepraktijk.

Plan een kennismakingsgesprek

Wil je weten welk programma past bij jouw klas of school? Plan een vrijblijvend kennismakingsgesprek — we reageren binnen twee werkdagen.

Mail naar bram@improbattle.nl of bel 06 134 23 944.